Doprava zdarma

Při nákupu nad 3 500 Kč vám zboží dopravíme zdarma!

Sleva při nákupu

Při nákupu nad 5 000 Kč sleva 2% a nad 10 000 Kč sleva 5%.

Peníze zpět za nákup

Do peněženky se Vám načtou peníze zpět za nákup.

Velkoobchod

Nabízíme výhodné podmínky a ceny pro velkoodběratele.

Uhel, rudka a sépie

UHEL, RUDKA A SÉPIE

Uhel je nejstarším prostředek ke kresbě, který využívali už pravěcí lidé na jeskynní malby. Jedná se o speciální dřevěné uhlí černé barvy, což je přírodní forma nebo umělá forma vyráběna z popela. Přírodní uhel zanechává jemnější a živější stopu. Oproti umělému uhlu je bledší, ale dá se lépe rozmazávat, proto se hodí na studijní kresbu. Umělý uhelsytou a stejnoměrnou stopu, lépe ulpívá na povrchu a je vhodný pro spontánní kresbu i kombinace s jinými technikami. Obojí dokáže využít výrazných i měkkých linek, které se díky vlastnostem dají tónovat. Příbuzným uhlu je rudka, která má hnědou barvu nebo sépie s různými odstíny. Jsou skvělým doplňkem ke kresbě uhlem tak jako například křídy v šedivých nebo hnědých barvách.

PŘÍSLUŠENSTVÍ

PAPÍR

Tak jako u akvarelu nebo pastelu je důležitá struktura a barva podkladu. Využít se dají velmi pěkně bloky pro kresbu nebo také pro pastel, které zahrnují barevné varianty.

KRESLÍCÍ DESKA

Papír je potřeba připevnit na tvrdou plochu, proto je vhodné malovat na kreslící desce. Pro tuto techniku se nejvíce hodí dřevěná kreslící deska, kterou nabízíme v dvou provedení. Ekonomická kreslící deska, která je vyrobena ze surových desek MDF (tloušťky 8 mm) nebo klasická kreslící deska, vyrobena z laťovky s měkkou dýhou, přičemž jsou dvě strany olepené nákližkou a zbylé dvě strany dýhou. Jelikož se nepoužívá voda je možné také využít levnější kartonové podložky s klipsy, ale vzhledem k tomu, že je občas nutné na uhel zatlačit doporučuje se spíše dřevěná varianta. U kreslících desek se také nachází jejich obal, který umožňuje komfortní přenášení nejen desek, ale také výkresů.

MALÍŘSKÝ STOJAN

Malířský stojan může být součástí techniky uhlem. Malířské stojany, které se uplatní při kresbě uhlem, můžeme rozdělit do několika kategorií: stolní, polní a ateliérové.

GRAFITOVÝ PRÁŠEK

Grafitovým práškem se dá kreslit nebo jej můžete využít při kombinovaných technikách. Využívá se ke stínování kresby. Navíc je ve vodě rozpustný, takže se s ním dá pomocí štětce i malovat.

BROUSÍTKO

Brousítko slouží k zabroušení uhlů, tuh, kříd sépií atd. do rozměrů a tvarů potřebných k použití. Některé brousítka mají nahraditelné podložky pro broušení.

ROZTÍRÁTKO

Papírový smotek se zašpičatělými konci slouží k roztírání pastelového prášku do rovnoměrné vrstvy. Ztupené a špinavé konce lze upravit klasickým ořezávátkem.

STĚRACÍ PRYŽ

Pro úpravu nechtěných tahů slouží univerzální stěrací pryž.

PŘÍPRAVKY K UHLU

Nejdůležitější pro uhel je fixace, pro nichž se používají speciální fixativy. Prodávány jsou nejčastěji ve formě sprejů.

TECHNIKA KRESBY UHLEM

Uhel je výtvarná technika zejména pro rychlé zaznamenání situace nebo zachycení pohybu. Uhel není pro kreslíře, kteří chtějí pracovat na detailech, to nabízí spíše tužka. Přistoupit můžeme dvěma způsoby. První variantou je náčrt s postupným stínováním, tedy od hrubých rysů až po detaily. Zde je nebezpečí rozmazávání již nakreslených částí. Druhou variantou je dílčí způsob malování, přičemž si obraz rozdělíme na části a ty vypracujeme do detailu. Základem je náčrtek a jeho dodržení. Jak jsme si na začátku již naznačili, je možné také kombinování technik, zejména s rudkou, sépii nebo křídami, popřípadě s pastelem.