Tužka je tuha upevněná v obvykle dřevěném pouzdře. Příbuznými tužky jsou pastelky.
Historie tužky se vyvíjela od starověku, kdy byla předchůdcem olověná tyčinka. Největší přelom nastal v Anglii, kde se v roce 1564 objevila bohatá ložiska kvalitního grafitu. Anglie zakázala vývoz a Evropa neměla tak kvalitní grafit, proto museli přijít na jiný způsob, který nalezli na konci 18. století nezávisle na sobě Rakušan Josef Hardtmuth a Francouz Nicolas-Jacques Conté. Začala se používat směs rozemletého grafitu s jílem vypálená v peci, místo čistého grafitu a tím bylo umožněno vyrábět tužky různých tvrdostí.
Škála tvrdosti se liší označením v Evropě (čísla a písmena) a Americe (čísla).
Art - měkké (8B až 2H) - linka tužky je silná, sytá a snadno se roztírá, hodí se na šrafování a stínování.
Graphic - střední (5B až 5H) - linka tužky je přesná a slabá, hodí se na náčrt skic.
Technic - tvrdé (HB až 10H) - linka tužky je velmi přesná a slabá, hodí se pro skicy a technické kreslení.
Papír je potřeba připevnit na tvrdou plochu, proto je vhodné malovat na kreslící desce. Pro tuto techniku se nejvíce hodí dřevěná kreslící deska, kterou nabízíme v dvou provedení. Ekonomická kreslící deska, která je vyrobena ze surových desek MDF (tloušťky 8 mm) nebo klasická kreslící deska, vyrobena z laťovky s měkkou dýhou, přičemž jsou dvě strany olepené nákližkou a zbylé dvě strany dýhou. Jelikož se nepoužívá voda je možné také využít levnější kartonové podložky s klipsy, ale vzhledem k tomu, že je občas nutné zatlačit doporučuje se spíše dřevěná varianta. U kreslících desek se také nachází jejich obal, který umožňuje komfortní přenášení nejen desek, ale také výkresů.
Malířský stojan může být součástí techniky uhlem. Malířské stojany, které se uplatní při kresbě uhlem, můžeme rozdělit do několika kategorií: stolní, polní a ateliérové.
Kresba tužkou je technika, která slouží pro základní nákres či náčrt, ale také pro výtvarné dílo samostatně. Pokud chceme použít tužku samostatně sáhneme pro měkčí varianty, kde můžeme stínovat a roztírat. Výborně se hodí na velmi detailní vyobrazení. Možná je také kombinace technik, například s uhlem, rudkou, pastelkami atd.