Doprava zdarma

Při nákupu nad 3 500 Kč vám zboží dopravíme zdarma!

Sleva při nákupu

Při nákupu nad 5 000 Kč sleva 2% a nad 10 000 Kč sleva 5%.

Peníze zpět za nákup

Do peněženky se Vám načtou peníze zpět za nákup.

Velkoobchod

Nabízíme výhodné podmínky a ceny pro velkoodběratele.

Pastelky (pastelové tužky)

PASTELKA

Pastelka neboli pastelová tužka je druhem tužky, která je také obalena obvykle dřevěným pouzdrem. Vyrobena je ze směsi kaolinu, pigmentů a pojiva. Trendem je přidávat do pastelek více pojiva, které zabraňuje jejich lámání. Pastelky se nepálí, jak tomu je u tužky. Vyrábí se v desítkách barev a lze zakoupit také různě velké balení. Nejčastější je kombinace základních barev - žlutá, červená, zelená, modrá a černá. Ovšem nalezneme i speciální zvýrazňující pastelky nebo s mixovanou tuhou.

Rozdělujeme je na dva druhy: Klasické pastelky a akvarelové pastelky.

PŘÍSLUŠENSTVÍ

PAPÍR

Bloky pro kresbu jsou skvělou variantou pro klasické pastelky, ovšem kreslit se dá v podstatě na jakýkoliv papírový podklad. Velmi oblíbeným podkladem se v posledních letech staly tzv. Antistresové omalovánky a jejich varianty.

Pokud zvolíme akvarelové pastelky a chceme dosáhnout akvarelové malby, tedy za použití roztírání pastelek vodou a štětcem, poté je nutné zvolit papír pro tuto techniku určený. V prvé řadě je důležité myslet na to, že se používá značné množství vody, proto by se mohl podklad vlnit. U výběru papíru také záleží na technice malby, která vyžaduje určitý druh akvarelového papíru, jelikož často papír zůstává viditelný. Zásadní je tedy vybírat papír dle tří kritérií: gramáž, absorpce a textura. Co se týče gramáže je nejlepší výběr papíru s vysokou gramáží (200 g/m2 a výš). Při výběru papíru nižší gramáže je nutné přichytit rohy lepící páskou k podložce, ať nedochází k zdeformování. Savost papíru se určuje při výrobě, jelikož jí ovlivňuje použití klížidla a jeho množství. Pro akvarel je důležitý nízký obsah klížidla, jelikož to odpuzuje vodu. Textura zásadně ovlivňuje celkový výsledek. Dělí se do tří skupin: drsný, za studena lisovaný (s texturou) a za horka lisovaný (hladký). Následně je také velký výběr jednotlivých povrchových textur.

Vhodné jsou akvarelové bloky, které obsahují více stránek s papíry a při práci v plenéru se dobře přenáší.

KRESLÍCÍ DESKA

Papír je potřeba připevnit na tvrdou plochu, proto je vhodné malovat na kreslící desce. Pro tuto techniku se nejvíce hodí dřevěná kreslící deska, kterou nabízíme v dvou provedení. Ekonomická kreslící deska, která je vyrobena ze surových desek MDF (tloušťky 8 mm) nebo klasická kreslící deska, vyrobena z laťovky s měkkou dýhou, přičemž jsou dvě strany olepené nákližkou a zbylé dvě strany dýhou. Jelikož se nepoužívá voda je možné také využít levnější kartonové podložky s klipsy, ale vzhledem k tomu, že je občas nutné zatlačit doporučuje se spíše dřevěná varianta. U kreslících desek se také nachází jejich obal, který umožňuje komfortní přenášení nejen desek, ale také výkresů.

MALÍŘSKÝ STOJAN

Malířský stojan může být součástí techniky uhlem. Malířské stojany, které se uplatní při kresbě uhlem, můžeme rozdělit do několika kategorií: stolní, polní a ateliérové.

BROUSÍTKO

Brousítko slouží k zabroušení tužek do rozměrů a tvarů potřebných k použití. Některé brousítka mají nahraditelné podložky pro broušení.

STĚRACÍ PRYŽ

Pro úpravu nechtěných tahů slouží univerzální stěrací pryž.

ŠTĚTCE

V případě akvarelových pastelek a chtěného výsledku akvarelové malby je nutné použití štětců. Nejčastěji používaným štětcem pro akvarelovou techniku je kulatý štětec z přírodního chlupu. Zde je škála od poníka, hovězího, veverky, kuny až po nejlepší sobolí chlupy - Kolinski. Také zde se vyskytují zástupci syntetických chlupů. Každopádně u akvarelu je nejdůležitější, aby štětec byl schopen udržet velké množství vody. Tvar a velikost záleží na potřebě, ale základem je kulatý a plochý. Kulatý se hodí na detaily, zatím co plochý spíše na malování větších formátů a ploch.

Zásadní je také péče o štětce. Po skončení práce je nutné štětec důkladně vymýt, nejlépe za použití speciálních čističů na štětce nebo mýdla na štětce. Následně se štětce opláchnou vodou, jemně vysuší a vytvarují do původního tvaru, aby se zachoval.

TECHNIKA KRESBY PASTELKAMI

Klasické pastelky se používají podobně jako grafitové tužky. V případě pastelek navíc můžeme kombinovat barvy.

V případě akvarelových pastelek je využití dvojí. Mohou sloužit jako klasické pastelky, ale jejich stopa je měkčí nebo k akvarelové malbě, tedy rozmytí štětcem s vodou.